Co zkontrolovat před spuštěním webu

Je to tady! Konečně máte dokončený web a teď už zbývá ho jen zveřejnit. Před spuštěním je ale důležité zkontrolovat vše od základu, abyste měli jistotu, že bude web fungovat tak, jak má.

Na co byste se měli zaměřit?

HTTPS

Webové stránky se v dnešní době už bez HTTPS neobejdou. Jasně, pořád můžete najít weby, které používají pouze HTTP, ale řekněme si upřímně: Působí na vás takové stránky důvěryhodně? Na mě určitě ne a jakmile navštívím stránku, která u domény ukazuje nezabezpečeno, okamžitě ji opouštím.

Ověřte si, že na všech stránkách máte HTTPS aktivované, jinak riskujete, že vám budou návštěvníci z webu odcházet.

Povinné náležitosti

Jestlipak víte, že i webové stránky musí obsahovat náležitosti určené legislativou? Pokud vám bude nějaká z povinných stránek na webu chybět, riskujete, že při kontrole dostanete poměrně vysokou pokutu. Proto si ověřte, že máte:

  • lištu a dokument ohledně cookies
  • zprávu o ochraně osobních údajů a GDPR
  • obchodní podmínky
  • informační minimum (jméno, sídlo, IČO, …)

Chyba 404

Ano, u nových webových stránek je málo pravděpodobné, že se chyba 404 objeví. Je ale potřeba myslet i na tu možnost, že návštěvník může zadat nesprávnou URL adresu. Proto se ujistěte, že stránku s touto chybou máte nastavenou.

Na co je fajn myslet při nastavování:

  • zvolte jednoduchý text, který návštěvníkovi jasně vysvětlí, co se stalo
  • přidejte odkaz na vaši domovskou stránku
  • aktuálně letí originální a vtipné chybové stránky, tak zkuste také něco takového vymyslet

Systémy a nástroje

Většina webových stránek obsahuje další systémy a nástroje. Před spuštěním byste měli zkontrolovat funkčnost např. účetních nebo fakturačních systému. Zapomínat by se nemělo ani na měřící kódy např. Google Analytics nebo Facebook pixel.

Texty

Gramatické a typografické chyby na webu nepůsobí zrovna moc důvěryhodně a profesionálně. Proto se zaměřte na veškeré texty, které na webu máte. Přečtěte si je několikrát nebo je dejte pro jistotu zkontrolovat ještě někomu, kdo na webu nepracoval.

Nevynechejte ani kontrolu zarovnání a odsazení.

Použitelnost webu

Ověřte si, že vše funguje tak, jak má. Doporučuji si web vyzkoušet z pohledu návštěvníka. Zkuste si ho projít všemožnými cestami, zkuste funkce, registrace, nákupy, … Pro ověření, že jste prošli opravdu vše, doporučuji použitelnost ověřit i u někoho, kdo web vidí poprvé a nemá ho načtený. Budete mít jistotu, že vše funguje opravdu tak, jak má.

Responzivita

V dnešní době je responzivita na webu velmi důležitá. Upřímně, většina návštěvníků si prohlíží webové stránky přes telefon. Neriskujte, že vaše budoucí zákazníky odratíte tím, že váš web nebude přizpůsobený pro mobilní zobrazení. Ujistěte se, že písmo, barvy, obrázky a veškerá struktura se dobře ukazuje v jakémkoli formátu.

zabezpečení

Než nový web pošlete do světa, nastavte si co nejlepší zabezpečení webu. Doporučuji mít nastavené dvoufázové ověření, limit pro chybné přihlášení, používat jiné uživatelské jméno než admin, …

Zálohy

Před tím, než web oficiálně spustíte, ověřte si, že máte nastavené zálohování webu. Nikdy nevíte, co se může pokazit.

Zálohy byste si měli vytvářet pravidelně!

Pluginy

Odstraňte všechny pluginy, které jste nakonec nepoužili a nejsou pro funkčnost webu důležité.

Získejte ZDARMA marketingový kalendář na rok 2023